Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
A rendszerváltozás és a nemzetpolitika alakulása 1989-től napjainkig – Vendégünk Duray Miklós
A Felvidék Ház Kárpát-medencei Fórumának legújabb vendége, dr. Duray Miklós felvidéki magyar politikus, író és egyetemi tanár.
Duray Miklós geológus, politikus, közíró, egyetemi tanár, származása miatt életét rakodómunkásként kezdte. Részt vett a bársonyos forradalomban, 1990-ben megalapította az Együttélés politikai mozgalmat. A Magyar Közösség Pártja megalakulásának is aktív részese volt, azonban a párt 2010-es parlamenti bukását követően felhagyott a napi politizálással. 2010-től a Nyugat-magyarországi Egyetemen nemzetstratégiát tanít, 2011-ől „nemzetismeret” címen. 2021-ben Duray Miklós kapta a felvidéki magyarság egyik legfontosabb díját, a Pro Probitate – Helytállásért díjat. Egyik, az ebből alkalommal készült interjúban így összegez: „Közösségünk jövőjét szerintem három tényező befolyásolja majd. Sok múlik azon, mi lesz a fiataljainkkal, külföldre mennek-e, vagy maradnak. Ebből a szempontból sajnos Magyarország is külföldnek tekinthető. Óriási anyagi segítséget kapunk Magyarországtól, de ez önmagában nem elegendő. Perspektíva is kell, ezzel viszont nem állunk jól, kelet felé haladva egyre rosszabb a helyzet. A másik, hogy Budapestnek úgy kell a szerintem rendkívül fontos visegrádi együttműködésben lavíroznia, hogy közben nem áldozza be az itteni magyarság érdekeit, ez egy rendkívül nehéz feladat. Végül rengeteg múlik majd azon is, hogy a közeljövőben tudjuk-e normalizálni, egységesíteni a politikai közéletünket. A társadalmi közélet nem kell, hogy egységes legyen, elég, ha együttműködő, de a politikai igen. Anélkül félő, nincs magyar megmaradás a Felvidéken”.