Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
A selmecbányai vívás fénykora – Barta Emil víváskutató előadása
Az 1735-ben alapított Selmeci Bányászati és Erdészeti Akadémia volt az ország egyik legrégebbi felsőoktatási intézménye. A Miskolci Egyetem és annak diáksága a mai napig őrzi a selmecbányai hagyományokat. Az előadás során ezekről is halunk majd.
A selmecbányai vívás fénykora 1860 és az első világháború kitörése között volt, óriási népszerűségnek örvendett az akkori akadémisták körében. Az akadémiai atléta klub 1860 és 1896 közötti történetét, egy ottani diák, Harwich Ernő írásban foglalta össze 1896-ban. Ebből kiderül, hogy milyen vívást gyakoroltak a selmeci akadémisták, s milyen eszközökkel.
Az előadó, Barta Emil vetítettképes előadásában összehasonlítja a német és az osztrák egyetemisták által gyakorolt vívással. Ugyanakkor ismerteti Harwich további életútjának fontosabb szakaszait. Megtudjuk, hogy a XX. század első évtizedében Arlow Gusztáv pesti vívómester selmecbányai oktatási tevékenysége hozott újabb fellendülést, s azt, hogy az általa oktatott vívás miben volt más, mint az előző korszak szablyavívása. 2018-ban a két korszakot bemutató kiállítást rendeztek a Miskolci Egyetem könyvtárában, ennek a képeit is megismerheti az előadás hallgatósága.
A történelmi áttekintést színesítik a korabeli vívókönyvekből (1894, 1902) származó képek, valamint a bemutatásra kerülő kardok.