Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Felvidéki írók bemutatkozása a Miskolci Ünnepi Könyvhéten
A Felvidék Ház idei vendégei a Miskolci Ünnepi Könyvhéten, Dunajszky Géza pozsonyi közíró, szerkesztő és Farkas Ottó dobfeneki író, újságíró. A szerzők június 13-án dedikálnak, illetve beszélgetnek az olvasókkal 17:00–18:00 óra között a Felvidék Ház előtti standon, az Erzsébet téren.
A bemutatott könyvek
Frantisek Pláteník: Történelemóra – Babos László, egy meghurcolt és elfeledett felvidéki magyar költő élete és munkássága
Frantisek Pláteník, a költő veje – kutatásának köszönhetően az Állambiztonsági jegyzőkönyvek tükrében ismerkedhetünk meg egy elfeledett, meghurcolt, 1956 miatt bebörtönzött felvidéki magyar költő, műfordító életével és munkásságával. Babos László a Fáklya, illetve A HÉT felvidéki újságnak, a Csemadok KB hetilapjának a lektora és szerkesztője volt 1957 október 1-ig, amikor az A HÉT szerkesztősége eddig ismeretlen besúgójának feljelentése alapján a Csehszlovák Állambiztonság (Štb) emberei letartóztatták, a titokban terjesztett Történelemóra című verse miatt. Ettől a pillanattól kezdve, minden közlési jogtól és szerkesztői munkakörtől eltiltották. A költő életéről, szerkesztői, fordítói és lektori tevékenységéről volt munkatársai nyilatkoznak a könyvben. A vele történtekről, a személyes tragédiájáról pedig az előkerült Állambiztonsági jegyzőkönyvek „beszélnek” hátborzongató hitelességgel és megdöbbentő részletességgel.
A könyv szerkesztője Dunajszky Géza, akit már több olyan kiadvány szerzőjeként ismerhettünk meg, amelyekben sorsunk kutatásával foglalkozott (pl. Szökés a haláltáborból, Felszántott (tömeg)sírok). A Történelemóra miskolci ősbemutatóján ő ismerteti a Ligetfalu Polgári Társulás kiadásában megjelent könyvet.
Farkas Ottó: Keserves nászút (Élet írta történetek)
Farkas Ottó azon szerzők közé tartozik, aki könyveinek történeteit nem íróasztal mögött találja ki, hanem mikrofonnal járja a vidéket és keresi a mesélőket, mai szóhasználattal élve adatközlőket. A könyvben zömében az 1947 és 1949 között Csehországba deportált felvidéki magyarok mesélik el sorsukat. Tán már közhelynek számít, de ebben a kiadványban is bizonyítást nyer, hogy az életnél nincs leleményesebb tréfamester, se nagyobb drámaíró.