Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Keresztút – Szabó Ottó, kassai festőművész kiállítása
„Az ember Keresztútjáról szólnak a képek. Nem 14 stáció, nem is 16, – jóval több. Rengeteg részlet, sokféle megközelítés. Észrevételeim és elmélkedéseim foltjai és nyomai láthatók a képeken, reakciók a körülöttünk zajló eseményekre. Sokszor átfestett képek, módosított és tovább gondolt elméletek, tovább magyarázott felfedezések, változó nézőpontok miatti korrekciók. Életem képei, keresések a keresztútnál” – mondja a festőművész.
Helyszín: MISKOLCI GALÉRIA – RÁKÓCZI-HÁZ
Rákóczi Ferenc u. 2.,
bejárat a Széchenyi utca felől
A tárlatot megnyitja:
Kovács Ágnes, művészettörténész, a kiállítás kurátora
Köszöntőt mond:
Kónya Ábel, a Miskolci Galéria tagintézmény-vezetője
Mács Ildikó, a Felvidék Ház szakmai igazgatója
A kiállítás megtekinthető: 2023. december 9 és 2024. január 28 között, hétfő kivételével 9–17 óráig.
A plakáton látható festmény: Szabó Ottó: Update („…úrrá lett a rendetlenség … és feltámadtak a nagy hazugságok”) [részlet], 2022-23, olaj, farost, 120 × 70 cm
A művészről
Szabó Ottó szabad alkotótevékenységgel, szakrális és monumentális festészettel, szobrászattal, interiér és exteriér tervezéssel, klasszikus és számítógépes grafikával, könyvillusztrációkkal, tipográfiával és nyomdai előkészítéssel, művészeti és kulturális szervezőmunkával, valamint tehetséggondozással foglalkozik.
- március 29-én született Rozsnyón, jelenleg Bódvavendégiben él családjával.
1983-ban érettségizett Szepsiben. 1988–1994 között a Pozsonyi Képzőművészeti Akadémia Szabad grafika szakán tanult, ahol Magister Artis titulussal végzett.
Több képes riport és interjú is megjelent alkotótevékenységével és személyével kapcsolatban. 1990-től van jelen a hazai képzőművészeti életben – rendszeresen új anyaggal jelentkező, önálló kiállításokkal és csoportos tárlatokkal.
2003-ban, a Budapesti Ünnepi Könyvhétre jelent meg STÁCIÓK című könyve a Méry Ratio gondozásában, amelyhez az előszót a magyar képzőművészeti élet kiemelkedő alakja, Jankovics Marcell írta. A könyv a diósförgepatonyi keresztút nagysikerű képeit dolgozza fel és magyarázza. Könyvillusztrációval is foglalkozik, rajzai és képei gyakran jelennek meg a hazai sajtóban.
- 2004 őszén a Szlovákiai Magyar Képzőművészek Társaságának (SzMKT) nívódíjában részesült.
- 2005-ben az egyik kezdeményezője volt az első felvidéki művészeti portál, a háromnyelvű RovArt létrehozásának és működtetésének (www.rovart.sk), amelynek művészeti vezetője és kiadója.
- 2010-ben szervezőtevékenységéért Pro Cultura Hungarica díjat kapott.
- 2012-ben megalapította a Nemzetközi Rovás Alkotóközösséget (eNRA).
- 2014-ben kimagasló művészi tevékenységéért megkapta a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét.
- 15 évig tanított a Kassai Iparművészeti Középiskolában
- A Rovás Szabadakadémia művészeti vezetője
- Alapítója a jövőre 30 éves Rovásnak, amely kortárs művészeti kezdeményezésekkel, kiállítás- és programszervezéssel, nemzetközi, országos és regionális-jellegű képző- és iparművészeti, kézműves és kulturális workshopokkal, alkotótáborokkal, különféle tehetséggondozó és továbbképző kurzusokkal, szimpóziumokkal, fesztiválokkal, alternatív és experimentális színjátszással, hagyományos és alternatív képzőművészeti technológiák oktatásával foglalkozik.
- Az általa vezetett Rovás 2015-ben Magyar Termék Nagydíjban részesült, ugyancsak
- 2015-ben Kassa Megye Elnökének Különdíjában, 2017-ben pedig Kassa Óváros Polgármesterének díjában.