Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Petőfi a Felföldön – Dr. Porkoláb Tibor előadása
Felföldi utazásainak élményvilágát Petőfi Sándor számos költeményében és két prózai munkájában (Úti jegyzetek, 1845; Úti levelek Kerényi Frigyeshez, 1847) is megörökíti. Az előadás e Petőfi-szövegek vizsgálatával olyan kérdésekre keresi a választ, hogy Petőfi milyen tájszemlélet és tájtipológia képviselője; miként formálja meg sajátos felföld-képét (jórészt a szimbólummá emelt alföld nagyhatású víziójának ellenpárjaként); hogyan működteti személyes felföldi kapcsolatrendszerét, és útjait miként állítja irodalmi karriertörekvéseinek a szolgálatába.
Az előadás Petőfit az utazási irodalom korabeli hagyomány- és normarendszerének radikális megújítójaként mutatja fel, csatlakozva ezzel a bicentenáriumi emlékév azon törekvéseihez, amelyek újra és újra rá kívánnak mutatni Petőfi rendkívüli irodalmi jelentőségére és a közösségi emlékezetben betöltött kivételes státuszára.