A 106 évvel ezelőtt történt pozsonyi sortűzre emlékezünk

Felvidék Ház Rákóczi Ferenc u. 2., Miskolc, Magyarország

Február 12: fekete nap a felvidéki magyarok számára. 106 évvel ezelőtt, 1919. február 12-én, az ősi magyar koronázó fővárost január elején megszálló cseh legionárius csapatok, a megszállás ellen tiltakozó tömegbe lőttek. Hogyan  élte meg ezeket az eseményeket a város lakossága? Erre keressük a választ Brogyányi Mihály helytörténész segítségével, aki évek óta egyik főszervezője a pozsonyi sortűz áldozatairól való megemlékezésnek.

A selmecbányai vívás fénykora – Barta Emil víváskutató előadása

Felvidék Ház Rákóczi Ferenc u. 2., Miskolc, Magyarország

Az 1735-ben alapított Selmeci Bányászati és Erdészeti Akadémia volt az ország egyik legrégebbi felsőoktatási intézménye. A Miskolci Egyetem és annak diáksága a mai napig őrzi a selmecbányai hagyományokat. Az előadás során ezekről is halunk majd.

Az ezeréves sámoti templom megmentése – Méry János vetítettképes előadása

Felvidék Ház Rákóczi Ferenc u. 2., Miskolc, Magyarország

A  Sámoti Antióchiai Szent Margit templom az Árpád-korból származik, az iratok az  1260-as években említik először.  Az Esterházy Akadémia munkatársai és Méry János újságíró komolyabban pont 10 éve, 2015-ben kezdtek el foglalkozni a törtnetével.

Egy felvidéki magyar találmány és feltalálója, Boholy János

Felvidék Ház Rákóczi Ferenc u. 2., Miskolc, Magyarország

A sakkgömb Bátkában élő feltalálója, Boholy János nem szeretett a hagyományos sakktáblán sarokba szorítva mattot kapni, ezért feltalálta a gömbön játszható sakkot. Ezzel a sakkjáték történetében új lehetőség nyílik a bábok határtalan mozgatására. A játék gondolata a régi, a háromdimenziós kivitel felépítése és kibővített szabályzata azonban új. Boholy János, a Magyar Feltalálók Egyesületének tagja, találmányával számos szakmai elismerést szerzett, Európa-szerte.

Mítosz, hit, história – Lipcsey György, Munkácsy-díjas szobrászművész kiállítása

Miskolci Galéria

Lipcsey György az egyik legsokoldalúbb felvidéki képzőművész, aki jelentős helyet foglal el az összmagyar képzőművészetben. Kiemelkedő művészeti tevékenységéért 2006-ban Munkácsy-díjjal jutalmazták. A Mítosz, hit, história című tárlat Lipcsey jubileumi kiállítása, hiszen az alkotó az év elején ünnepelte 70. születésnapját.

Vadócba rózsát oltok – Bemutatkozik a naszvadi Mécsvirág Irodalmi Kör

Miskolci Galéria

Immár  tíz esztendeje  működik a Mécsvirág Irodalmi Kör, a révkomáromi járásbeli Naszvad Csemadok-alapszervezete mellett. Céljuk, hogy Mécs László katolikus papköltő nagyságát, verseit minél szélesebb körben megismertessék a nagyközönséggel. A magyar költészet napja alkalmából ők lesznek vendégeink.

Jókai 200 – Megemlékezés

Miskolci Galéria

Ezúttal két előadó kétféle megközelítésben mutatja be Jókai Mór író életét és munkásságát.

Tehetséges énekes diákok Szepsiből és Miskolcról

Ady Művelődési Ház

Immár hagyomány, hogy a Felvidék Ház és a Zenével az Ifjú Tehetségekért Alapítvány, a szepsi Csemadok Kassa-Területi Választmánya, valamin a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont Igazgatósága felvidéki és miskolci gyerekeknek szervez közös szakkört. 

A Felvidék Ház bemutatkozása a Miskolci Ünnepi Könyvhéten

3530 Miskolc, Erzsébet tér 3. 3530 Miskolc, Erzsébet tér 3.

A Felvidék Ház könyves standja a külhoni magyar könyvkiadók, a Magyar Házak, valamint partnerintézményei könyvtermésének legjavából kínál válogatást, a dedikálások sorában pedig ezúttal Domonkos László író, újságíró, televíziós szerkesztő és Czapáry Martincsevics András Mécs László-kutató lesz házunk vendége.